Olej Omega 3 – który wybrać?

Zostałam poproszona o wpis porównujący olej Omega -3 HolistaPets z najlepszymi olejami dostępnymi na polskim rynku zoologicznym. Zanim przedstawię Wam kryteria mojej oceny, wyjaśnijmy pokrótce po co stosować tego typu dodatki w diecie zwierząt.

Suplementacja olejami zawierającymi kwasy Omega-3 (w tym EPA i DHA) jest szczególnie ważna przy diecie BARF, na której są moje psy. Suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe są również zalecane psom po kastracji, psom z problemami skórnymi, w trakcie okresu linienia, u psów starszych lub takich po urazach, z problemami z przewodnictwem nerwowym…Dlatego nawet jeśli Wasze zwierzaki jedzą suchą karmę, warto doczytać do końca i przemyśleć wzbogacenie diety swojego zwierzaka o dobrej jakości olej.

Zatem zapraszam Was na to porównanie– wyłożę Wam punkt po punkcie na co zwracać uwagę w doborze oleju czym się kierować w doborze odpowiedniego dla Was produktu.

Oto 7 najważniejszych wytycznych, którymi należy się kierować:

  1. Czystość toksykologiczna

Podając oleje z kwasami omega-3 chcemy naszemu pupilowi zapewnić…podaż omega-3 właśnie. Czy wiecie, że zawartość kwasów omega-3 u ryb hodowlanych jest znacznie mniejsza, niż u ryb morskich? Dlatego tak istotna jest informacja o tym z jakich ryb został wytłoczony olej. Niestety, ryby morskie mogą zawierać w sobie sporo toksycznych związków, które znajdują się w morzach i oceanach. Wybierając olej z ryb dziko żyjących warto sprawdzić czy posiada on certyfikat zaświadczający o wykonaniu analiz poziomu metali ciężkich, dioksyn i PCB.

2. Poziom kwasów omega-3 i omega-6

Szczegółowa informacja na temat poziomów kwasów omega-3 oraz omega-6 daje nam możliwość oszacowania, czy ten konkretny olej rzeczywiście dostarczy do diety naszego czworonoga wystarczającej ilości “trójek“, zmniejszając dietetyczną przewagę “szóstek“. Idealnie byłoby, aby w diecie naszego psa stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega -3 do omega-6) wynosił 1:1, lub był jak najbardziej zbliżony do tej wartości. Do tej pory jednak zdarzają się karmy pełnoporcjowe, w których wartości te wynoszą nawet do 40:1 (na korzyść kwasów Omega 6). Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 może przyczyniać się do powstawania problemów skórnych, alergii, obniżać odporność i upośledzać działanie układu nerwowego. Używając oleju który ma oznaczoną wartość tych kwasów, możemy wpłynąć na zmianę tej dysproporcji na korzyść omega-3. Jak dotąd tylko w olejach HolistaPets, Pokusa i Lunderland są zawarte takie informacje.

3. Poziom witamin

Oleje są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (głównie A i D). Witaminę D łatwo przedawkować w diecie BARF, co może być niebezpieczne (np. skutkować upośledzeniem układu ruchu). Wspierając się informacjami zawartymi przez producenta, możemy go optymalnie odmierzyć i nie doprowadzić do przedawkowania. W przypadku właścicieli psów stosujących karmy pełnoporcjowe, producent oleju podaje bezpieczne dawkowanie oleju uwzględniając standardową zawartość witamin w oleju i karmie.

4. Opakowanie (i przechowywanie)

Aby zachować świeżość preparatu i możliwie przedłużyć jego działanie, olej należy przechowywać w ciemnym i możliwie chłodnym miejscu, bez dostępu do jakiegokolwiek światła. Dzięki temu spowolnimy procesy utleniania i powstawania wolnych rodników, które powodują spadek jego jakości. Dobrze też, gdy produkt zapakowany jest w pojemniki z ciemnego (najlepiej brązowego szkła). Jeśli planujecie zakup oleju w butelce plastikowej, pamiętajcie o tym, aby upewnić się, że jest ono wykonane z tworzywa HDPE. Mając na uwadze dobro środowiska, warto postawić na opakowania, które można w pełni poddać recyklingowi. Zestaw szkło + nieklejona owijka z tworzywa łatwo usunąć i posegregować – takie rozwiązanie wprowadzono w oleju HolistaPets.

5. Sposób dozowania

Wybierając olej dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na dawkowanie, ale też na sposób dozowania produktu. Pompki nie tylko stanowią wygodne i estetyczne rozwiązanie – ich zadaniem jest również zminimalizowanie dostępu powietrza do wewnątrz butelki. Olej dozowany w taki sposób dłużej zachowuje świeżość i swoje unikalne właściwości. Większość olei dostępnych na rynku posiada wygodne pompki; w przypadku oleju Lunderland macie możliwość dokupienia dozownika osobno.

6. Proces produkcyjny

W miarę możliwości warto wiedzieć w jakich warunkach produkowany jest wybrany olej. Rozlewanie w ochronnej atmosferze azotu daje długi termin przydatności do spożycia w opakowaniach zapieczętowanych firmowo (z tego też względu nie warto kupować “na spółę” i rozlewać potem między znajomymi :P). Taki sposób minimalizuje dostęp tlenu do butelki, a co za tym idzie zmniejsza tempo utleniania się nienasyconych kwasów tłuszczowych do wolnych rodników tlenowych. To kryterium spełnia olej z łososia Pokusa, olej Brillant, Lunderland oraz HolistaPets. W przypadku oleju Grizzly nie ma dostępu do informacji na ten temat.

7. Aktualne dane badanego surowca dostępne na stronie internetowej

Dobrze jeśli macie wgląd do aktualnych badań powiązanych z numerami serii, takie aktualne certyfikaty posiadają oleje Lundeland oraz HolistaPets. Dzięki temu macie pewność, że jakość produktu jest monitorowana na bieżąco, kontrolowana, przez co oferowany olej rzeczywiście będzie wartościowym dodatkiem do diety Waszego psa.

Podsumowując – w dzisiejszym poście zawarłam sporo informacji, które miały prawo Was przytłoczyć. Tym bardziej, ze coraz więcej jest na rynku tego typu produktów i często pojawia się pytanie – jaki wybrać? Przygotowałam tabelkę gdzie zawarłam najbardziej popularne oleje Omega3 dostępne w sklepach internetowych.

0 punktów to brak spełnienia przez produktu kryterium
0,5punkta dałam danej cesze produktu, która nie została w pełni spełniona
1punkt otrzymał produkt za pełne spełnienie danej cechy

11 komentarzy na temat “Olej Omega 3 – który wybrać?

  1. Ja się właśnie przerzuciłam z Pokusa na Holiste bo jest zdecydowanie więcej omega a i Pokusa też od chyba 3 lat nie ma żadnych nowych badań :/ No i suoper bajer z tą zrywaną etykietką 😀

    1. Brit na pewno ma spore minusy za opakowanie, brak informacji o zawartości Omeg i czystości toxy

  2. Czemu pokusa akurat ta została wybrana do porównania ? Pokusa Omega-3 Fish Oil – Olej z dziko żyjących ryb morskich, moim zdaniem wypada lepiej niż Holista Omega . Pokusa teraz ma nowe badania z stycznia tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.