Suplement diety z kwasami omega-3 dla psów – Holista Olej Omega-3 Puppy i Junior. Dlaczego warto włączyć olej do psiej diety?

Przewrotnie odpowiedź dam Wam już w tytule, bo wiecie, że moje psy od lat są na diecie BARF, regularnie podaję im suplementy i nie wyobrażam sobie nie włączać do ich diety olejów zawierających kwasy DHA i EPA. Wpis powstał przy współpracy z marką Holista, dzięki uprzejmości której miałam możliwość przetestowania dwóch nowości na polskim rynku – ale o tym będziemy rozmawiać za chwilę 🙂

Kwasy EPA i DHA w diecie psa i kota

Zapewnianie odpowiedniej podaży tych składników jest niezwykle kluczowe dla zdrowia psów i kotów. Kwas EPA jest niezastąpionym składnikiem przeciwzapalnym, DHA natomiast pozytywnie wpływa na kondycję układu nerwowego i mózgu.

Odpowiednia podaż kwasów EPA i DHA jest kluczowa dla zdrowia naszych psów, już od pierwszych tygodni życia. Kwas EPA jest silnym składnikiem działającym przeciwzapalnie, podczas gdy DHA wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mózg. Szczególnie ważny jest w procesie rozwoju mózgu u szczeniąt i kociąt, a także może poprawić zdolności poznawcze u psów dorosłych i starszych, opóźniając procesy starzenia się i demencji!

Jak kwasy omega-3 wpływają na psi organizm?

Kwas EPA

 • działa przeciwzapalnie
 • wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego
 • poprawia kondycję skóry i sierści.
 • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu
 • EPA jest ważnym składnikiem dla zdrowia oczu psów i kotów. Może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Kwas DHA

 • wspiera rozwój układu nerwowego i mózgu
 • poprawia funkcjonowanie układu krążenia
 • wpływa na narząd wzroku
 • polepsza jakość okrywy włosowej i skóry
 • wspomaga układ ruchu
 • szczególnie ważny dla szczeniąt i kociąt oraz zwierząt starszych

Jak wybrać odpowiedni olej z kwasami omega-3 dla psa?

O tym nieco szerzej pisałam Wam w moim pierwszym wpisie, tutaj przypomnę tylko, że przede wszystkim, kluczową kwestia jest wybór oleju pochodzącego ze sprawdzonych źródeł ( a takie są oleje Holisty – pozyskiwane z drobnych ryb wolno żyjących). Ważny jest odpowiedni stosunek kwasów omega -3 do -6 (idealnie, żeby stosunek tych kwasów wynosił 1:1, do tej pory jednak zdarza się nierównowaga rzędu 1:40 na korzyść omega-6), oraz zawartość kwasów DHA i EPA.

Niezwykle istotna jest jest również ciemna, brązowa butelka, która ogranicza szkodliwy wpływ promieni słonecznych, najlepiej, żeby była zaopatrzona w pompkę, która ograniczy dostęp powietrza do oleju. Dobrze też, aby surowiec był badany na bieżąco – rzetelni producenci umożliwiają dostęp do aktualnych badań nie tylko zawartości istotnych dla nas składników, ale też obecności (lub jej braku) metali ciężkich, dioksyn czy furanów, zgodnych z normami UE.

Jak przechowywać olej z kwasami omega-3 dla psa?

Po otwarciu butelki, należy przechowywać olej w ciemnym i chłodnym miejscu, aby spowolnić procesy, które mogą powodować utratę jego właściwości. Jeśli masz małego psa lub kilka zwierząt, lepiej jest kupować mniejsze opakowania i częściej, aby uniknąć utraty jakości oleju (dlatego Holista w ofercie posiada oleje w pojemnościach od 100 do 1000 ml :)).

Kiedy warto zdecydować się na wariant Puppy lub Junior?

Młode psy i koty, ze względu na szybko rozwijający się układ nerwowy, mają jeszcze większe zapotrzebowanie na kwasy DHA i EPA w swojej diecie, niż dorosłe psy. Marka Holista stworzyła specjalne wersje swoich olejów, aby sprostać potrzebom młodych zwierząt. Olej omega-3 Puppy jest wyposażony w precyzyjną pompkę, umożliwiającą łatwe dopasowanie dawki do potrzeb młodego organizmu (lub potrzeb psów ras miniaturowych).

Oleje dla szczeniąt i rosnących psów zawierają również wyższą zawartość kwasów omega-3 niż inne dostępne na rynku oleje, co pozwala im sprostać wysokim wymaganiom psów w okresie rozwoju. Omega3 Junior dedykowany jest rosnącym psom to wsparcie dla ich rozwijających się kości, mózgu czy układu nerwowego.

Jak ja podaję olej swoim psom?

Przede wszystkim – olej Holisty sam w sobie stanowi WYBITNY dosmaczacz 🙂 Moje psy co prawda nie stanowią dobrego przykładu, bo raczej należą do frakcji gumochłonów, niż wybredniaków, ale czasem muszę Nenu wcisnąć jedną pompkę więcej do suplozupki, bo nie po drodze jej ze spiruliną 🙂 W zależności od tego jakie produkty dostaną tego dnia (czy będzie to posiłek rybny, czy inne mięso, czy dodaje mączki z kryla) dostają około 3 pompek Omega-3 Junior. Wedle sztuki olej powinno się podawać z mięsem lub suplementami pochodzenia zwierzęcego, ale mi nie zawsze się to udaje.

Holista ma wyjątkowo delikatny i przyjemny zapach i patrząc na reakcje moich psów także wybitny smak 🙂 Dla mnie to nie jest bez znaczenia, bowiem niedawno zdarzyło mi się zbić tran (innej firmy) w moim własnym plecaku, i do tej pory nie jestem w stanie doprać charakterystycznego, rybiego smrodu ;P Gdyby to Holista się stłukła ( a- jak się domyślacie, znając liczne historie mojego nieogaru) podejrzewam, że takiego problemu by nie było 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, żę kwasy omega – 3 charakteryzują się niezwykłymi zaletami i warto włączyć je do diety Waszego psa niezależnie od jego wieku i diety jaką mu podajecie 🙂 Dajcie znać, czy macie jeszcze jakieś pytania! I koniecznie napiszcie, czy macie ochotę na więcej “suplowych” wpisów! 🙂

A na deser, jako nagrodę dla tych, którzy dotrwali do końca – mam prezencik – na hasło MHC w sklepie Holista dostaniecie aż 10% rabatu! :))

Jeden komentarz na temat on “Suplement diety z kwasami omega-3 dla psów – Holista Olej Omega-3 Puppy i Junior. Dlaczego warto włączyć olej do psiej diety?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.