Jak dbać o psiego seniora, część druga – dieta i suplementacja

Witam Was w drugiej części serii o opiece nad psim seniorem. Dziś trochę bardziej skupię się na psiej diecie i suplementacji, czyli porozmawiamy o tym jak odżywić psiego dziadka od…wewnątrz! 🙂

Wpis powstał przy współpracy z marką Holista, zapraszamy!

Od kiedy “zaczyna się” psi senior?

To kwestia zarazem prosta i skomplikowana 🙂 Zróżnicowanie budowy, wagi i temperamentów wśród przedstawicieli Canis familiaris jest tak olbrzymie, że nie sposób wydzielić jednego krytycznego terminu.

Przyjmuje się, że im większy pies (dla doga to może być już 6 lat, dla owczarka niemieckiego – 8), tym szybciej zalicza się go do grupy psów geriatrycznych. I odwrotnie – mały piesek z reguły później (około 10 – 11 roku życia) jest zaliczany do seniorów.

Każdy organizm jest jednak różny, i tak naprawdę to my – opiekunowie – jesteśmy w stanie szybciej wyłapać zawahanie przed wskoczeniem do bagażnika, mniejszy niż zwykle apetyt, czy gorszy humor. Nie zawsze możecie jednak zauważyć bardzo drobne zmiany, dlatego jestem zdania, że pewne suplementy po prostu warto włączyć w okolicy 8 roku życia psa.

Jak bezpiecznie podawać suplementy dla psa?

Przede wszystkim – najpierw wybierzcie sobie jeden lub dwa dodatki i koniecznie skonsultujcie ich podawanie z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem. Holista daje wam możliwość konsultacji doboru suplementów dla psiaka! W każdy wtorek i czwartek na czacie, a codziennie pod mailem dietetyk@holista.pl czeka na was doświadczona dietetyczka, autorka książek dla psów i Kotów Agnieszka Cholewiak – Goralczyk która podpowie jakie produkty będą właściwe dla Waszych zwierząt

Suplementy same w sobie nie stanowią zagrożenia, jednak mogą na przykład rzutować na wchłanianie leków, które Wasz pies przyjmuje, lub dodatkowo obciążać chorą trzustkę. Warto być przezornym 🙂

Jak ja podaje suplementy psom?

Na zdjęciu: spirulina, arthro strong, mączka z dzikiej róży, drożdże

Moje psy są zwykłymi, samobieżnymi i włochatymi koszami na śmieci. Mam tu na myśli raczej oziki niż hrabinę border koli, tym niemniej moje psy po prostu żłopią suplozupy jak…zwierzęta 😀 Dlatego ja nie muszę praktycznie się przejmować żadną gimnastyką, ale jak już sprytnie zauważyłam powyżej – psy są różne.

Niejednokrotnie piszecie mi, że Wasz pies prycha i pluje, za nic świecie nie przyjmie żadnego proszku, nawet jeśli podawany byłby przez piłkę tenisową lub najatrakcyjniejszą padlinę w krzakach. No nie.

Tutaj opcje są dwie – mieszanie porcji, zamrażanie ich razem z olejem, lub rosołkiem/ smoothie (kupnym lub domowej roboty, bez przypraw) i zamrożenie ich w foremkach do kostek lodu. Możecie również po prostu obficie polewać smoothie lub drinkami z rosołu, albo rozmieszać z pyszną mokrą karmą/smalcem (nieprzyprawionym!). A najlepiej będzie jak Wy mi napiszecie jakie są Wasze patenty!

Jakie suplementy warto wprowadzić u starszego psa?

W porozumieniu z marką Holista, wybrałam kilka najlepszych (wg mnie) składników, które można zaproponować swojemu seniorowi.

Są to:

  • olej z kryla – oprócz wysokiej zawartości kwasów DHA i EPA ( o których właściwościach pisałam chwilę temu), zawiera w sobie naprawdę magiczny składnik astaksantynę.

(za holista.pl)


Pochodząca z kryla astaksantyna chroni komórki układu nerwowego silniej niż inne antyoksydanty. Jej sekret tkwi w zdolności przekraczania bariery krew-mózg.
Wraz z wiekiem u naszych czworonożnych przyjaciół rozwijają się różne formy otępienia umysłowego.
[…]. Obecnie wiemy o tym, że prawidłowe żywienie ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Od kilku lat mają miejsce liczne badania, które dowodzą, że kluczowa i skuteczniejsza od leków może okazać się dieta bogata w składniki odżywcze o antyoksydacyjnych właściwościach.
Problem jednak w tym, że nie wszystkie z nich przechodzą przez barierę krew-mózg, co oznacza, że nie każdy przeciwutleniacz jest w stanie dotrzeć tam, gdzie przydałby się najbardziej. Dlatego najwięcej nadziei naukowcy pokładają w astaksantynie , która posiada tą właściwość. Astaksantyna przechodząc przez barierę krew-mózg sprawia, że jest dostępna nie tylko dla mózgu ,ale także oka i ośrodkowego układu nerwowego w celu złagodzenia stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak jaskra czy Alzheimer. Jeśli Twój pies osiągnął już wiek psiego emeryta pamiętaj, aby uzupełnić jego dietę o dodatek suplementu HolistaPets Krill Oil, który jest smacznym źródłem astaksantyny. Suplementację warto włączyć u psów ras olbrzymich od 6 roku życia, u dużych powyżej 7, a u małych i średnich ras powyżej 8 roku życia
  • Spirulina – znana jako ludzkie superfood, okazuje się, że i u psów znajduje swoje zastosowanie. To drogocenny dodatek do diety każdego psa, który wykazuje silne właściwości detoksykujące. Oprócz tego to świetne uzupełnienie suchej karmy.

Składniki zawarte w Spirulinie dla psa i kota marki Holista mają też działanie przeciwwirusowe, a dzięki zawartości chlorofilu biorą też udział w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Przyjmowanie suplementu może też zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i autoimmunologiczne. Ponadto działa wspomagająco na układ pokarmowy i przyspiesza metabolizm.

Dzięki temu, że suplement wspomaga organizm w eliminacji toksyn, a także ma silne działanie antyoksydacyjne, przyniesie też wiele korzyści nerkom Twojego zwierzęcia. Nie tylko spowoduje to poprawę stanu zdrowia, ale też opóźni procesy starzenia się organizmu

  • drożdże – to taki BARFny klasyk 🙂 Drożdże są bogatym źródłem witamin z grup B, które są niezwykle istotne dla układu nerwowego i krwiotwórczego. Dodatkowo wspierają funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dzięki zawartości beta glukanu poprawiają działanie układu immunologicznego. Ach, i dodatkowo są smacznym dodatkiem diety, i większość psów po prostu bardzo chętnie je je – mogą służyć za dosmaczacz 🙂
  • odpowiednia ochrona stawów – Balko jest psim ex-sportowcem, dodatkowo ma zdiagnozowane zwyrodnienia nadgarstków. Wymaga porządnej ochrony, która zadziała wspierająco, przeciwzapalnie. My wybraliśmy Arthro Strong i jest to świetny preparat dla psów aktywnych, które są w okresie rekonwalescencji lub są po zabiegach w obrębie układu kostno – stawowego. Warto wybierać produkty, które w składzie mają substancje aktywne w wysokim stężeniu, albo też mają składnik w takiej postaci, która jest łatwo wchłanialna i przyswajana przez organizm (mam tu na myśli kolagen typu II)

Jak wybrać psią dietę?

Podejdźcie indywidualnie. Nie każdy pies wymaga diety “senior”, nie każdy kastrat wymaga diety “sterilised”. Podstawą są badania krwi i dieta dobrana “pod” wyniki. Tak naprawdę jeden dziadek będzie wymagać diety niskotłuszczowej, drugi o obniżonej zawartości białka, a trzeci – będzie cieszył się zwykłym żarciem jeszcze długie miesiące 🙂 Ważne jest, żeby była zbilansowana i wartościowa – o dobrym składzie (mięso na przynajmniej dwóch pierwszych miejscach).

W diecie BARF musicie oczywiście nawet bardziej niż zwykle zwrócić na badania krwi…i możliwe, że trzeba będzie zrezygnować z mięsnych kości (aby ochronić staruszkowe zęby i przeciwdziałać zaparciom). Ja u Bala, mięsne kawałki z kośćmi podaje bardzo sporadycznie i raczej są to kości miękkie, nie nośne (czyli na przykład cielęce żeberka :)).

Dajcie znać, jakie suplementy włączacie Wy do diety Waszych psich dziadków. Albo – jakie planujecie? A może chcecie, żebym Wam poopowiadała o czymś jeszcze? Piszcie 🙂

4 komentarzy na temat “Jak dbać o psiego seniora, część druga – dieta i suplementacja

    1. Mączka z kryla dodatkowo ma wartościowe białko, więc, jak zwykle TO ZALEŻY 🙂 jeśli senior ma słabsze nerki, to lepiej postawić na olej bo to czysty tłuszcz. A jeśli wszystko jest ok, to można żonglować składnikami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.